AvusTürkiye-Gurur ve Önyargı “KAMPANYA”

Belgesel film projesi.

TOPLU BAGIŞ KAMPANYASINA DESTEK VER!!!!

Crowdfunding wemakeit.com

baris dilaverSaygıdeğer Bayanlar ve Baylar ,

Benim adım Barış Dilaver. Viyana’da yaşayan bağımsız bir film yapımcısıyım. Sizlere “AvusTürkiye-Gurur ve Önyargı” adlı belgesel filmimi tanıtmak ve içeriğini paylaşmak istiyorum.

Avusturyalıların kafasında nasıl bir Türk imajı var? Ya Türkler Avusturyalılar hakkında nasıl bir fikre sahipler? Türk göçmenler Avusturya’da kendilerini nasıl hissediyorlar ? Çokça tartışılan entegrasyon süreci ne kadar iyi işliyor? Peki ya entegrasyon adı altında tam olarak ne ifade edilmek isteniyor? Yoksa ülkede, göçmenlerin beraberlerinde getirdikleri kültürlerinin kendi kültürlerini tehlikeye sokacağı korkusu mu var? Onlar da Avusturyalılar gibi, aynı haklardan faydalanarak hayatın refahını sürmeliler mi?

Bu filmin amacı, izleyicileri (hangi kültürden olurlarsa olsun) giderek artan ve değişen çok kültürlü toplumlar hakkındaki görüş ve tepkilerini yeniden gözden geçirmeye yönlendirmek ve yabancı kültürlerin kendi kültürlerine kaçınılmaz etkilerini tekrardan sorgulatmak, tartışmaya açmak, zaman zaman da önyargıları çürütmektir. Yabancı kültürel etki kendi öz kültürüne hangi noktada ve nasıl zarar verir? Gerçekten zarar verir mi yoksa karşılıklı dialog verimli bir değiş tokuş ile faydalı bir kültür zenginliğine dönüşebilir mi?

baris dilaver      baris dilaver      baris dilaver

Film ilk olarak 15. yüzyıldaki I.Viyana Kuşatmasından günümüze kadarki dönemde, Avusturya ile Türkiye arasındaki tarihsel ilişkilere ışık tutar. İki ülke arasındaki kâh düşmanlık kâh dostluk dolu değişken ilişkiler, net bir açıklıkla ortaya konur. Tarihi gerçekleri temel alan bir girişin ardından, ikinci bölümde film, güncel röportajlarla izleyiciyi günümüze, artık kültürlerin birbirleriyle yüzleşmeye başladığı bir tartışma ortamına taşır.

baris dilaver

Bu tartışma içindeki önemli “anahtar konular”; önyargı, korku, entegrasyon, politika, ekonomi, ögrenim ve basının katkısı olarak ortaya konur. Bu bölümdeki röportajları, 6 tane farklı konuk katılımlarıyla zenginleştirirler.

Konuk katılımcılar, anahtar konuları, konumları ve kendi yaşadıkları deneyimler doğrultusunda, farklı bakış açılarından değerlendirirler. Bu sayede zengin ve kapsamlı tartışmalar ve yorumlar oluşur, böylelikle de izleyicinin konuya olan merakı tetiklenir…

Filmin amacı seyircinin bu konuya olan hassasiyetini sadece geliştirmek değil, aynı zamanda bu konuyu düşünmeye devam ederken kendi çevresinde de bunu tartışmaya açması ve böylelikle de kendi çevresindeki olası anlaşmazlıklara da etkin çözüm arayışına gitmesinin sağlanmasıdır.

Dürüst olalım. Farklı kültürler hepimizin şehirlerinde, ülkelerimizde, anakaralarda ve dahi gezegenimizde yan yana yaşıyor. Bu da her insanı ilgilendiriyor. Biz hepimiz buna dahiliz. Haydi dahil olalım!

Sizi kalpten bu büyük meydan okumaya davet ediyorum. Sizi kollektif ve kişisel tecrübelerinizin ışığında, birbirini ve birbirine anlayışı geliştirmeye davet ediyorum. Özelikle de yaşadığımız çağda , insanları gerçeklerin ve kanıtların yolunda bilgilendirebilmek ve barış içinde zenginleşmiş bir birlikteliğin olabilirliğini sunabilmek için.

Filmin uzunluğu 78 dakika. An itibariyle film sadece Almanca sunuluyor. Türkçe ve İngilizce uyarlamaları da, öncelikli olarak planlama aşamasında. Bundan sonra filmin İstanbul ve Viyana’da gerçekleştirilecek ilk gösterimleri ve gala geceleri ardından düzenlenecek açık oturumlarda, konuklarımızla filmde başlatılmış olan tartışmalar devam edecek. Projem merakınızı uyandırabildiyse, filmim ile büyük bir seyirci kitlesine ulaşabilmemi sağlayacak maddi desteklerinizi bekliyorum.

Sevgi ve saygilarimla,

Barış Dilaver

Crowdfunding wemakeit.com

Destek için tıklayin!

Jetzt ist es soweit. Heute, Montag 25. Mai, startet die Spenden-Kampagne mit der Bitte um eure finanzielle Unterstützung.  Unser großartiges Projekt braucht euch nun ganz besonders! Auch Belohnungen für deine Mithilfe sind zahlreich vorhanden.

Jetzt ist es soweit. Heute, Montag 25. Mai, startet die Spenden-Kampagne mit der Bitte um eure finanzielle Unterstützung.
Unser großartiges Projekt braucht euch nun ganz besonders! Auch Belohnungen für deine Mithilfe sind zahlreich vorhanden.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s